Fiat Inspiracje

Fiat 124 Spider – jaki ojciec, taki syn

Teoria postępu zakłada, że każde następne pokolenie ma różnić się od poprzedniego, być lepsze i doskonalsze. Tyle teorii.

Praktyka pokazuje, że nie zawsze taki ciąg zdarzeń ma potwierdzenie w rzeczywistości. W przypadku samochodów idea postępu to ciągłe doskonalenie nowych aut pod względem ergonomii, technologii, designu, bezpieczeństwa oraz upodobań klienta. Są takie samochody, które można nazwać kultowymi, i prędzej czy później zyskają nowe wcielenie przy zachowaniu najlepszych cech auta bazowego. Czy tak właśnie jest w przypadku Fiata 124 Spider, który zadebiutował w 2016 roku, jako nowa wersja legendarnego Fiata Sport Spider z lat sześćdziesiątych?


Historia Fiata 124 Sport Spider bierze swój początek w roku 1966, kiedy został zaprezentowany na turyńskim salonie samochodowym. Nadwozie, zaprojektowane przez Toma Tjaarda, pracującego dla znanego studia projektowego Pininfarina, wyróżniało się odważną, ponadczasową bryłą.

Już w dniu premiery auto wzbudziło duże zainteresowanie publiczności. Bardzo podobał się oryginalny przód pojazdu z charakterystycznym grillem oraz delikatne i stonowane linie nadwozia. Zadbano o wysoką jakość wykończenia oraz mnogość akcesoriów. Jeżeli dodamy do tego bardzo dobre osiągi silnika, dużą stabilność zawieszenia oraz świetną kulturę pracy pięciobiegowej, manualnej skrzyni biegów, to otrzymamy piękne auto ze sportowym zacięciem. Na jednostkę napędową wybrano benzynowy silnik o pojemności 1438 cm3 i mocy 90 koni mechanicznych, zaprojektowany przez Aurelio Lamprediego, legendarnego konstruktora jednostek napędowych pracującego także dla Ferrari. W następnych latach wprowadzono mocniejsze jednostki o pojemnościach 1.6 i 1.8 dm3. Zgrabny kabriolet zdobył dużą popularność w Europie i Stanach Zjednoczonych, gdzie był głównie eksportowany. Ostatnie samochody w wersji Volumex, przeznaczone głównie na rynek amerykański zeszły z taśmy w 1983 roku.

Auta sportowe są wyjątkowe, ponieważ są tworzone z pasji. Włoscy projektanci postanowili stworzyć samochód, mający być kontynuacją legendy. Podjęli się trudnego zadania, ponieważ przy projektowaniu nowego modelu trzeba zachować indywidualne cechy pierwowzoru, a jednocześnie ubrać je w nowe szaty. Nieprzypadkowo na miejsce premiery nowego Fiata 124 Spider wybrano w 2015 roku Salon Samochodowy w Los Angeles – produkowany w latach 60. Spider zyskał za wielką wodą dużą popularność. Po pięćdziesięciu latach doczekano się potomka, który doskonale kontynuuje ojcowskie tradycje.

Projektantom w Centrum Stylu Fiata udało się idealnie oddać włoskiego ducha poprzedniego modelu. W całym projekcie jest bardzo dużo odniesień do tradycyjnych kształtów sprzed lat we współczesnej odsłonie. Nowy Fiat 124 Spider ma ponadczasową, smukłą bryłę i doskonałe proporcje. W strukturze sześciokątnej przedniej atrapy chłodnicy oraz przetłoczeniach na przedniej masce odnajdujemy ten sam styl, który urzekł kierowców pół wieku temu. Samochód wyposażony jest w jednostkę MultiAir o pojemności 1,4 dm3 o mocy 140 KM. Nowy roadster posiada takie systemy bezpieczeństwa, jak reflektory adaptacyjne, kamerę cofania oraz system ESP. Za dźwięk na pokładzie dba Bose Premium z dziewięcioma głośnikami oraz subwooferem.

Nowy 124 jest autem, na którego widok twarz rozjaśnia szeroki uśmiech i zwiększa się poziom adrenaliny. Jazda nim to czysta przyjemność. Układ kierowniczy jest świetnie zgrany z jednostką napędową, co zapewnia dużą precyzję prowadzenia. Zawieszenie jest dość sztywno zestrojone i bez zarzutu sprawdza się zarówno w ciasnych, jak i łagodnych łukach. Skrzynia biegów z krótkim skokiem jest stworzona do sportowej jazdy, a fotele zapewniają świetne trzymanie boczne. Auto jest dynamiczne, a dobry rozkład masy i nisko położony środek ciężkości zapewnia dużą stabilność podczas jazdy. Dzięki ergonomii na wysokim poziomie, możemy szybko znaleźć idealną pozycję za kierownicą i rozkoszować się jazdą.

Nowy Spider przejął od poprzednika to, co najlepsze: lekkość i elegancję, nienaganny, sportowy styl oraz dynamikę i drapieżność. Konstruktorzy zadbali o fizyczne podobieństwo do pierwowzoru, co jest dużym plusem. Ponawiając produkcję tego legendarnego samochodu Fiat chciałby, aby nowe pokolenie entuzjastów zakochało się w jego stylu i typowo sportowych osiągach.

To jeszcze nie koniec. Z okazji Dnia Ojca przygotowaliśmy dla Was specjalny konkurs w którym możecie wygrać Fiata 500 z pełnym bakiem na weekend oraz spersonalizowane obudowy na telefon z logo Fiat. Sprawdź jak wygrać!