Alfa Romeo InspiracjeAlfa Romeo Społeczność

Mediolańska Szkoła Designu #1 – Alfa 24 HP

Ruszamy z cyklem wpisów, poświęconych stylistyce sześciu wybranych samochodów Alfa Romeo. Wybraliśmy kilka ważnych modeli marki z Mediolanu i we współpracy z Mateuszem Przystałem, projektantem studia Kaniewski Design przygotowaliśmy dla Was serię blogowych wpisów oraz konkurs – od 24HP do Stelvio. Na końcu wpisu znajdziecie więcej szczegółów.

Na początek przedstawiamy Wam model ALFA 24 HP, czyli, krótko mówiąc pierwszą Alfą w historii. Powstała ona w 1910 roku – czyli wtedy gdy założono przedsiębiorstwo ALFA (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili). 4.1-litrowy silnik rozwijał moc około 43 KM, a prędkość maksymalna tego modelu wynosiła aż 100 km/h.

Oddajmy głos i ołówek Mateuszowi. Krótko opowie Wam co wyróżniało styl historycznej Alfa 24 HP.

Początek XX wieku w motoryzacji nastawiony był przede wszystkim na użytkowość pojazdów. Rozwijano technologię, stosowano nowe metody produkowania nadwozi, małymi krokami coraz bardziej oddalając się od stylistyki powozów, na których opierały się pierwsze automobile. Czas prawdziwej zabawy formą miał jednak dopiero nadejść.

Na przełomie pierwszej i drugiej dekady, samochody, zarówno europejskie, jak i amerykańskie, stylistycznie różniły się między sobą w bardzo niewielkim stopniu. Mimo to, w Alfie 24 HP zauważyć można już zalążek tego, co w obecnych czasach zwykliśmy nazywać „włoskim stylem”.

Elementem, który, według mnie, odzwierciedla to w sposób szczególny, jest sposób, w jaki poprowadzona została linia materiałowego dachu. Finezyjna kreska, krzywa, która najpierw unosi się, by następnie delikatnie opaść, ma w sobie wiele nowoczesnego charakteru. Wyróżnia się na tle konkurencyjnych pojazdów z tamtych lat, w których linia ta zwykle była prosta. Tym detalem Alfa 24 HP wyprzedzała swoje czasy.


A dlaczego według Ciebie Alfa 24 HP jest wyjątkowym modelem? Rozpoczynamy pierwszy etap 6-tygodniowego konkursu “Od Alfy 24 HP do Stelvio”. Co tydzień prezentujemy Wam inny model i co tydzień wybieramy pięciu laureatów, którzy otrzymają wyjątkowe nagrody. Weź udział w konkursie, by mieć szansę na wygraną wydrukowanego szkicu Alfy 24 HP!

W komentarzach pod wpisem odpowiedz na pytanie – dlaczego uważasz Alfę 24 HP za wyjątkowy model?

Na Wasze odpowiedzi czekamy do 13.12.2017, a wyniki tego etapu poznacie 15 grudnia. Wybierzemy 5 najciekawszych odpowiedzi, które nagrodzimy wydrukiem rysunku o wymiarach 50 x 72 cm

 

Regulamin konkursu