Alfa Romeo InspiracjeAlfa Romeo Społeczność

Mediolańska Szkoła Designu #3 – Alfa Romeo SZ/RZ

Pod koniec lat 80. Alfa Romeo pokazała samochód niepodobny do żadnego innego.

SZ (Sprint Zagato) i RZ (Roadster Zagato). Konstrukcja bazująca na Alfa Romeo 75 była limitowanym, sportowym samochodem z legendarnym Busso pod maską.

3-litrowy silnik o mocy 210 KM połączony był z 5-biegową skrzynią, w której skrócono przełożenia z myślą o sportowej jeździe. Inżynierowie Alfy pomyśleli również o odpowiednim prowadzeniu w zakrętach. Specjalnie zestrojone zawieszenie oraz fabryczne opony Pirelli PZero umożliwiały osiągnięcie bocznych przeciążeń w wysokości nawet 1.4 G!

W obliczu wyjątkowo specyficznego stylu, dane techniczne odeszły w przypadku SZ i RZ na drugi plan. To, co najbardziej przykuwało uwagę to niepowtarzalny projekt nadwozia, o którym opowie Wam więcej Mateusz Przystał:

Alfa Romeo SZ. Samochód, który stał się ikoną już z chwilą, z którą został zaprezentowany światu. Dostępny tylko w kolorze czerwonym z ciemnoszarym dachem i zbudowany w limitowanej serii we współpracy z Zagato, choć na próżno szukać by w nim kreski studia – tym razem bowiem nie brało udziału przy projektowaniu.

Opisując to auto, trudno używać tych samych przymiotników, którymi często opisuje się samochody włoskiego producenta. Stylistyka SZ odbiega całkowicie od tego, z czym zwykły nam się kojarzyć Alfy.

Jest awangardowy, niewpisujący się w żaden kierunek, w którym wcześniej podążała marka ani tym bardziej w trendy, które wówczas były obecne na rynku. To zdecydowanie samochód jedyny w swoim rodzaju.

Choć nie czerpał z przeszłości ani także nie był zapowiedzią tego, co mogłoby wydarzyć się w stylistyce Alfy Romeo w przyszłości, jest jeden detal, który można zaobserwować w późniejszych modelach, m.in. w 159 – potrójne lampy przednie, wpisane w długi poziomy pas, sięgający od obrysu aż do scudetto. Charakter 159 jest zupełnie inny, jednak to nawiązanie jest bardzo widoczne.

Alfa Romeo SZ to auto, które się kocha lub nienawidzi. Nie da się przejść obok niego obojętnie. Jego design zawsze wywołuje emocje, najczęściej skrajne. Ale czy to właśnie nie te silne emocje wyróżniają samochody spośród innych przedmiotów, z którymi mamy styczność na co dzień?

 Kochasz czy nienawidzisz? Co sądzisz o Alfie SZ? Odpowiedz na pytanie w komentarzu, by wziąć udział w konkursie! To trzeci etap 6-tygodniowego konkursu “Od Alfy 24 HP do Stelvio”. Co tydzień prezentujemy Wam inny model i co tydzień wybieramy pięciu laureatów, którzy otrzymają wyjątkowe nagrody. Weź udział w konkursie, by mieć szansę na wygraną wydrukowanego szkicu Alfy SZ!

W komentarzach pod wpisem odpowiedz na pytanie – Dlaczego chciałbyś postawić Alfa Romeo SZ w swoim garażu?

Na Wasze odpowiedzi czekamy do 27.12.2017, a wyniki tego etapu poznacie 30 grudnia. Wybierzemy 5 najciekawszych odpowiedzi, które nagrodzimy wydrukiem rysunku o wymiarach 50 x 72 cm

Regulamin konkursu