Alfa Romeo InspiracjeAlfa Romeo Społeczność

Mediolańska Szkoła Designu #4 – Alfa Romeo 159

159 to obecnie jeden z najpopularniejszych modeli Alfa Romeo na rynku wtórnym.

Wiemy, że wielu fanów Alfa Romeo porusza się właśnie tym modelem. Jego trwałość, wyjątkowy styl i mnogość jednostek napędowych w gamie, sprawiły że jest on częstym widokiem na polskich drogach. Posiadacze 159 licznie pojawiają się również na zlotach miłośników Alfy, czego dowodem jest liczba zdjęć jakimi dzielą się z nami na facebooku.

Dla wielu Alfisti jest to sedan idealny, ucieleśniający charakter Alfa Romeo. Różni się on jednak znacząco od wcześniej produkowanych modeli marki. Jego styl z pewnością jest charakterystyczny, a więcej opowie o nim Mateusz Przystał ze studia Kaniewski Design.

Pod względem designu, zaprojektowany przez Giorgetto Giugiaro (we współpracy z Centro Stile Alfa Romeo), model 159 wzniósł na jeszcze wyższy poziom to, co prezentowała Alfa Romeo 156. Choć nie był aż tak rewolucyjny, jak swój poprzednik, stał się doskonałym rozwinięciem nowego rozdziału w stylistyce marki.

Alfa Romeo 159 swój design garściami czerpie z koncepcyjnego modelu Brera, zaprezentowanego w 2002 roku i również zaprojektowanego przez Giugiaro. Wyraz twarzy, przetłoczenie na boku idące aż po tylne lampy, progi, delikatnie narysowane przednie nadkole i wyraźnie napompowane tylne, a nawet klamki oraz kształt przetłoczenia pod nimi – wszystko to zostało w niemal niezmienionej formie przeniesione z prototypowego coupé do produkcyjnego sedana.

Najbardziej wyróżniającym się elementem modelu 159 jest jego pas przedni. Charakterystyczna atrapa chłodnicy została rozciągnięta prawie od dolnej krawędzi zderzaka aż po linię maski. Przednie lampy zostały rozbite na trzy oddzielne soczewki, a umieszczenie ich głębiej w niskim, długim i zacienionym otworze, wizualnie podcina je od góry (gdy patrzy się z perspektywy człowieka), co nadaje drapieżnego, groźnego spojrzenia.

To wrażenie dodatkowo potęguje fakt, że wszystkie linie rysujące maskę oraz otwory na reflektory skupiają się w jednym miejscu – na emblemacie zwieńczającym scudetto. Taki zabieg sprawia wrażenie, że 159 nie tylko patrzy spode łba, ale również złowrogo zaciska usta.

Tak wiele charakteru, a to wciąż klasyczny sedan.

Co jeszcze wyróżnia Alfa Romeo 159 z całej masy innych sedanów na drodze? To czwarty etap 6-tygodniowego konkursu „Od Alfy 24 HP do Stelvio”. Co tydzień prezentujemy Wam inny model i co tydzień wybieramy pięciu laureatów, którzy otrzymają wyjątkowe nagrody. Weź udział w konkursie, by mieć szansę na wygraną wydrukowanego szkicu Alfa Romeo 159!

W komentarzach pod wpisem odpowiedz na pytanie – co wyróżnia Alfa Romeo 159 spośród innych sedanów na polskich drogach?

Na Wasze odpowiedzi czekamy do 3.01.2018, a wyniki tego etapu poznacie 5 stycznia. Wybierzemy 5 najciekawszych odpowiedzi, które nagrodzimy wydrukiem rysunku o wymiarach 50 x 72 cm

Regulamin konkursu